W przeciwieństwie do rejestracji spółki, która trwa zazwyczaj 2 dni, likwidacja spółki to złożony i skomplikowany proces, który może się ciągną od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Likwidacja spółki to jeden z najpopularniejszych sposobów na zakończenie jej działalności.
Proces likwidacji, oprócz tego, że często jest długotrwały, jest również kosztowny i skomplikowany.
Przed przystąpieniem do likwidacji warto zebrać gruntowną wiedzę na ten temat, aby cała procedura przebiegła pomyślnie.

Dla wspólników spółki, którzy wnieśli do niej pieniądze, zakończenie działalności poprzez likwidację jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mają możliwość odzyskania tego, co jeszcze w spółce pozostało.

W procesie likwidacji można zdać się na pomoc fachowców, zajmujących się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu wspólnicy nie będą musieli martwić się o czynności związane z zakończeniem działalności.

Poza likwidacją przedsiębiorcy mają jeszcze inne możliwości na pozbycie się spółki.

  1. Sprzedaż spółki- jest to raczej alternatywa dla spółek posiadających jakieś właściwości, np. koncesję/licencję, wysokie obroty, czy pozytywną historię kredytową. W przeciwnym wypadku osobie zainteresowanej spółką łatwiej będzie ją po prostu założyć.
  2. Szybkie wykreślenie spółki z rejestru– jest to mało popularna metoda likwidacji, ponieważ skłania ona KRS do wykreślenie z rejestru poprzez brak spełniania wymogów nałożonych prawem. Ta forma likwidacji naraża jednak na odpowiedzialność karną oraz nie sprawdzi się w przypadku spółek zadłużonych.